Poliüretan Zemin Kaplama 2017-10-03T22:37:43+00:00

Poliüretan Zemin Kaplama

Efor epoksi zemin kaplama hizmetleri olarak zemin kaplama alanında verdiğimiz hizmetlerden biriside, poliüretan zemin kaplama hizmetidir. Epoksi zemin kaplama kalitemizi, poliüretan zemin kaplama hizmetleri içinde titizlikle göstermekte ve uzman ekibimiz vasıtasıyla siz değerli müşterilerimize hizmet sunmaktayız.

Poliüretan zemin kaplama nedir?

Sert ve esnek olmak üzere iki farklı çeşidi bulunan poliüretan, karmaşık yapıda bulunan bir sünger türüdür. Esnek yapıda olanı evde kullanılmakta olan eşyaların içerisinde bulunurken, sert olan çeşidi ise daha sert zeminlerin kaplanmasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Örneğin araba direksiyonlarının kaplamasında kullanılan poliüretan kaplama, sert poliüretan için bir örnektir. Daha anlaşılır bir tanımla ısı yalıtım uygulaması diyebileceğimiz poliüretan, birçok farklı alanda kaplama izolasyon malzemesi şeklinde de kullanılmaktadır.

Özellikle kış aylarının olumsuz etkilerinden korunmak adına tercih edilen poliüretan kaplama, süngerimsi bir yapıya sahip olup teknolojik makinelerin kullanılmasıyla birlikte köpük haline getirilmekte ve uygulanmaktadır. Poliüretan zemin kaplama sadece zeminlerde değil, su ve petrol taşıyan boru hatlarındaki sızmayı önlemek ve dondurucu soğuğun etkilerinden korumak içinde tercih edilmektedir.

Sanayi ve inşaat sektörlerinde daha sık kullanılan poliüretan, yalıtım alanında kendisine yer bulmuş etkin maddeler arasında yer almaktadır. Yapışkanlık özelliğinin üst düzey olması nedeniyle, geniş kullanım alanlarında tercih edilmektedir.

Isı yalıtımının yanı sıra, suya dayanıklı olması da yine bir diğer tercih sebebi olarak bilinmektedir. Aşağıda, poliüretanın en yaygın olarak kullanıldığı alanlar yer almaktadır.

Poliüretan Zemin Kaplama Kullanım Alanları

Poliüretan zemin kaplama, oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olup , aşağıdaki gibidir.

Spor Salonları: Poliüretan zemin kaplama estetik görüntüsü ve hijyenik olması nedeniyle, hentbol, basketbol ve voleybol gibi spor oyunlarının sahalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Kaymaz özelliği ve belirgin görüntüsü sayesinde, spor salonlarında kullanılmaktadır.

Yüzme havuzları çevresinde: Renk çeşidinin fazla olması ve dekoratif uygulamalarda daha kaliteli sonuçlar ortaya koyması nedeniyle, yüzme havuzlarının çevresinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hem görüntü hem de sağlamlık açısından tercih edilen poliüretan, ısı izolasyonu konusunda da etkili olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Ses yalıtımı için: Isı yalıtımının yanı sıra, ses yalıtımı gerektiren yerler içinde tercih edilmektedir. Çok gürültülü ortamlarda gürültüyü engellemek için, alternatif bir uygulama olarak tercih edilmektedir.

Toz Yalıtımı: Toz tutmayan yapısı sayesinde, özellikle de temizlenmesi zor olan yükseklikte bulunan yerler içinde, zaman zaman tercih edilmektedir. Poliüretanın toz tutmayan özelliği sayesinde, genel temizliğin fazla zaman almasının istenmediği yerlerde kullanılmaktadır.

Poliüretan zemin kaplama uygulaması, ev, iş, depo gibi farklı birçok alanda ses, ısı ve zaman zaman su yalıtımı amaçlarıyla da rahatlıkla kullanılmaktadır.

Zemin yüzeylerinde toz ya da kirin daha rahat bir şekilde anlaşılabilmesi içinde tercih edilmektedir. Böylelikle zeminde bulunan kir ve tozun, daha rahat bir şekilde kontrol edilmesi sağlanmış olur.

Bakıma daha az gereksinim duyulan uygulama, endüstriyel ve spor alanlarında dayanıklı ve dekoratif olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Püskürtme köpük uygulaması çok zahmetli olmayan poliüretan, kısa sürede sorunlarınızı çözüme kavuşturacak hızda uygulanabilmektedir. Diğer ısı yalıtım uygulamalarına göre hem uygulama aşamalarında, hem nakliyesinde ve hem de depolanması gibi konularda kolaylık sağlayan poliüretan zemin kaplaması, aynı zamanda verimine göre önemli ölçüde ucuzdur.

Sprey köpük şeklindeki uygulamaları ise, daha çevreci olarak bilinmektedir. Geleneksel ısı yalıtım uygulamalarına göre daha fazla enerji tasarrufu sağlayan uygulama, fabrika gibi alanlarda ısı yalıtımı sağlanması için sıklıkla tercih edilmektedir.

Düşük ısı iletkenlik katsayısı sayesinde çok daha iyi yalıtım olanağı sunan sprey köpük uygulaması, uygulanma aşamasında da diğer yöntemlere göre daha pratiktir.

Poliüretan zemin kaplamanın ömrü ne kadardır?

Poliüretan zemin kaplama uygulaması, diğer birçok zemin kaplama uygulamalarına göre daha uzun ömürlüdür. Uygulandıktan sonraki ilk 15 yıl içerisinde yüzde 10, 30 yıl içerisinde ise yüzde 15’lik yalıtım değerinde düşüş yaşansa bile, poliüretan zemin kaplama hala en uzun ömürlü zemin kaplamaları arasında yer almaktadır. Poliüretan yalıtımının ömrünün, bina ömrü ile neredeyse aynı olduğunu söylemek mümkündür.

Poliüretan Zemin Kaplamanın Avantajları

Diğer alternatif zemin kaplama uygulamalarına göre daha avantajlı olan poliüretan, birçok alanda en yaygın şekilde özellikle de ısı yalıtımı için tercih edilmektedir. Poliüretan emin kaplamanın genel avantajlarından bazıları, aşağıdaki gibidir.

UV ışınlarına karşı dayanıklıdır: Uv ışınlarına karşı dayanıklı olması nedeniyle, açık alanlarda da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ışınlara maruz kaldığında çatlama ve matlaşma görülmeyen poliüretan uygulaması, fabrikaların dış zeminleri için ideal bir zemin kaplama uygulaması olarak görülmektedir.

Toz tutmaz: Toz tutmayan yapısı sayesinde, hijyenin önemli olduğu alanlarda sıklıkla kullanılır. Temizlenmesi daha kolay olup, yüzeyin ufak çaplı tozlardan arındırılması daha pratiktir.

Yerinden Oynamaz: Poliüretan zemin kaplama, uygulandığı yerde oynama yapmaz. Bu nedenle, uzun ömürlü zemin kaplama uygulamaları arasında yer almaktadır.

İç ve dış zeminlerde kullanılabilir: Her türlü iç ve dış zeminlerde rahatlıkla kullanılan uygulama, nem, güneş ışınları, su ve sese karşı olağan üstü verim sunar.

Aşınmaz ve kaymaz: Aşınmalara karşı yüksek ölçüde dayanma gücüne sahiptir. Kaymaz yüzeyler oluşturmak için ideal olan uygulama, aynı zamanda esneklik nedeni ile ortaya çıkacak çatlamaların önüne geçmektedir.

Efor epoksi zemin kaplama hizmetleri olarak, sizlere en kaliteli ürünlerin yanı sıra, işçilik ve uygulama aşamasında da kalite ve yüksek deneyim sunuyoruz. Her türlü poliüretan ve epoksi zemin kaplamaları için, iletişim bölümünden bizimle irtibata geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tüm epoksi zemin kaplama uygulamaları için İstanbul içerisinde hizmet verdiğimiz gibi, ülke genelinde farklı bölgelerde de zemin kaplama hizmetleri sunmaktayız. Daima kaliteyi en uygun fiyatlara müşterilerine sunma hedefinde olan firmamız, müşteri memnuniyetini ise en üst seviyelerde tutmayı hedeflemektedir.