Self – Levelling Kaplama 2017-12-17T12:02:53+00:00

İstanbulda Self – Levelling Kaplama Konusunda Kusursuz Hizmet Veren Efor Epoksi Zemin Kaplama Firmamız Uzman İşçiliğiyle Paranızın Karşılığını Katkat Fazlasıyla Kazanmanızı Sağlıyor..

Temizlemesi oldukça kolay ve toz tutmayan epoksi self levelling kaplama, günümüzde sıklıkla tercih edilen epoksi kaplama çeşitleri arasında yer almaktadır. Kolay temizlenebilir olması ile de tercih edilen self levelling, orta düzey kimyasal dayanıklılık ve mekanik darbelere karşı dayanıklılığı ile ön plana çıkmaktadır.

Yeni beton zeminlerin çeşitli nedenlerle aşınması, çukurlaşması, zedelenmiş beton zemin yüzeyleri pürüzsüz, parlak ve yoğun bir hale getirmekte kullanılan zemin kaplama çeşidi olan self levelling kaplama, kimyasal özelliklere sahip bir kaplama türü olup, zeminlerin daha dayanıklı hale gelmesinde önemli rol oynamaktadır. Epoksi self levelling kaplaması yapıldıktan sonraki bir gün içerisinde üzerinde yürünebilir hale gelmekte ve 7 gün sonra ise kimyasal ve mekanik dayanıklılığa hazır hale gelmektedir. 7 gün içerinde kaplamanın üzeri mekanik ya da kimyasal etkilere maruz bırakılmamalıdır.

Kendi Kendine Yayılan Kaplama Epoksi Self Levelling
Kendi kendine yayılan kaplama olarak da adlandırılan self levelling epoksi kaplamasında, uygulama aşamaları dikkatli bir şekilde yapılmalı, uygulamanın sağlıklı sonuç vermesine olanak tanınmalıdır. Bu nedenle tıpkı diğer zemin kaplama uygulamalarında olduğu gibi, self levelling uygulaması da önemlidir.

Epoksi Self levelling uygulama aşamalarına değinecek olursak, şu şekildedir.

1- Yüzey Hazırlığının yapılması

Epoksi self levelling uygulamasının ilk aşaması, yüzey hazırlığının yapılmasıdır. Dikkatli ve gerekli özveri ile yapılacak yüzey hazırlığı, direkt olarak uygulamanın sonucuna etki edeceğinden asla ihmal edilmemelidir.
Öncelikle düşük mukavemetli şerbet tabakasının alınarak, yüzey pürüzlendirme hazırlığı yapılmalı ve gevşek parçalar yüzeyden arındılırmalıdır. Vakumlu bilyeleme makinesi, epoksi self levelling yüzey hazırlama da kullanılan en önemli cihazdır. Piyasa da mermer silim ya da elmas uçlu el makineleri veya rotatiger gibi makineler, epoksi self levelling yüzey hazırlığında kullanılsalar da, en etkili ve olumlu sonuç vereni vakumlu bilyeleme makinesi olan blastractır.

Vakumlu bilyeleme makinesinin girmediği yerlerde ise, yukarıda bahsedilen makine ve aletler kullanılarak, zemin yüzey hazırlığı tamamlanır. Özellikle köşe ve kenarlar, bu makine ve aletlerin kullanımını gerektiren yerler olarak sayılabilir. Yüzey her çeşit boya, toz, gres, yap ve benzerleri kirlerden tamamen temizlenmelidir. Yağ ve kirin zeminin daha derininde olması durumunda ise, bu yüzeylerde gerekli şekilde temizlenmeli veya o kısım tabaka halinde kaldırılmalıdır. Özellikle yağlı ve kirli yüzeylere epoksi uygulamalarının yapılması olumsuz sonuçlar doğuracağı için, yüzey temizliği sağlıklı bir uygulamanın ilk ve en önemli faktörleri arasında yer almaktadır.

2- Yüzey tamiratının yapılması

Kırık, çatlak ve çukur yüzeylerin tamiratının yapılması da, yine self levelling uygulamasının sağlamlığı ve uzun ömürlü olması açısından oldukça önemlidir. Bu tamiratlar epoksi harç ve epoksi astar ile yapılarak, yüzey tam olarak uygulamaya hazır hale getirilmelidir. 5 mm derinliğinden fazla olan ve geniş alana yayılması gereken tamiratlar ise, çimento esasına dayalı harçlar ile yapılmalıdır.
Derin çatlakların bulunması ve bu çatlaklardan su gelme ihtimalinin bulunması durumunda ise, epoksi enjeksiyon uygulaması ile çatlaklar doldurulmalıdır. Eğer çatlakların zamanla hareket edip kaplamaya zarar verme olasılığı bulunuyorsa, burada cam elyaf ile güçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Epoksi enjeksiyon ile su ve nem engellenemeyecek durumlarda, çatlağın altında bulunan boşlukları doldurmak için reaktif poliüretan enjeksiyon uygulaması kullanılır. Yapılacak tüm tamirat işlerinde, uygulama öncesi nem koşulları ve bekleme süreleri önemli olarak dikkate alınmalıdır.

3- Epoksi astar uygulaması

Nem ve su sorunları için uygulamaları yapılmış, çatlak ve derz tamiri yapılarak temizlenmiş betonarme yüzeyler, epoksi astar uygulaması için hazır hale getirilmiş yüzeyler demektir. Tüm ön hazırlıkları yapılan yüzeylere, solventsiz epoksi astar uygulaması yapılarak üzerine silis kuvars dolgu serpilerek, epoksi astar uygulaması gerçekleştirilir. Malzeme hazırlanırken epoksi reçine, düşük devirli bir karıştırıcı yardımı ile iyi bir şekilde karıştırılmalıdır. Karıştırma işlemleri devam ederken bir yandan da yavaş yavaş, epoksii sertleştirici eklenir ve homojen hale gelene kadar karıştırma işlemine devam edilir.

Malzeme, yüzeyin genel koşullarına göre değişmektedir. Epoksi astar, uygulamanın yapılacağı yüzeye rulo yardımı ile tek kat şeklinde emprenye edilir. Yüzeyin darbe ve kimyasal direncini artırmaya yarayan epoksi astar, yüzeydeki boşlukları doldurarak, epoksi uygulamasının da yüzeye kuvvetli bir şekilde yapışmasını sağladığı için oldukça önemlidir.

4- Epoksi ara kat uygulaması

Epoksi astar uygulaması yapılan yüzeylerinde, kir, nem ve kuvvetli hava akımlarına karşı korunması gerekmektedir. Uygulama bitmediği için, üzerinden kesinlikle araç ve yaya geçmemeli, herhangi bir şekilde dış etkilere maruz kalmamalıdır.

Hava sıcaklığı da göz önüne alınarak, astar uygulamasından sonra 8 saat kadar beklendikten sonra kaplama malzemesi uygulanmalıdır. Eğer ki yüzeyde gevşek malzemeler bulunuyorsa bu malzemeler, endüstriyel süpürgeler yardımı ile dikkatli bir şekilde temizlenerek alınmalıdır. Ara kat malzemesinin hazırlanışı da yine astar hazırlanışı gibi, dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Öncelikle epoksi reçine yavaş yavaş karıştırılmalı ve içerisine epoksi sertleştirici dikkatli bir şekilde dökülerek, homojen hale gelene kadar silis-kuvars dolgu yavaş yavaş ilave edilmelidir. Karışım yaklaşık olarak 4-5 dakika karıştırıldıktan sonra, ara kat uygulaması zemine uygulanmaya başlanabilir. Ara kat uygulaması mala yardımıyla istenilen renkte uygulanabilmektedir.

5- Self Levelling Epoksi Son Kat Uygulaması

Ara kat uygulamasının yapıldığı zeminler, her türlü kirden, yaya ve araç trafiğinden uzak tutulduktan sonra, yine hava sıcaklığına da bağlı olarak yaklaşık 8 saat sonra self levelling son kat uygulamasına geçilir.
Seviye tarağı ve mala gibi aletler ile uygulanan self levelling uygulamasında oluşacak hava kabarcıkları ise, kirpi rulo yardımı ile alınmaktadır.
Uygulama sonrasında gayet parlak ve çok düzgün yüzeyler elde edilmekte olup, uygulamadan sonra yaklaşık 48 saat boyunca uygulama bölgesi, araç ve yaya trafiğine kesinlikle kapatılmalıdır.

Efor Epoksi Olarak, Self Levelling Uygulamasında da Kaliteyi Sunuyoruz
Efor epoksi zemin kaplamaları olarak sunduğumuz tüm hizmetlerde olduğu gibi, self levelling uygulamasında da müşteri memnuniyetine önem veriyor, sizlere en iyi hizmeti sunmak için büyük gayret sarf ediyoruz. Sizlerde self levelling uygulamalarınızda bizi tercih ederek, kalitemizi ve güler yüzlü hizmetimizi daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz.