Zemin Cila İşleri 2017-10-03T22:33:32+00:00

Zemin Cila İşleri

Efor epoksi zemin kaplama olarak, zemin kaplama alanında yer alan birçok kategoride verdiğimiz hizmetlerden biriside, zemin cila işleridir. Farklı kullanım amaçları için gerçekleştirilen bu işlem, daha estetik ve pürüzsüz bir zemin oluşturmak için en fazla tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

Epoksi zemin cila işleri, temizliğin daha kolay bir şekilde yapılması, mevcut zemine daha güzel bir görüntü kazandırmak, zemini kimyasal ve mekanik olumsuz etkilerden korumak ve yüzeyi sağlamlaştırmak için yapılan uygulamadır. Bu sayede daha estetik ve kirlerin daha görünür hale geldiği bir zemin elde ederek, kir gibi sorunlara daha çabuk müdahale edilebilmektedir.

Özellikle hastaneler, idari binalar, alışveriş merkezleri, gıda üretim fabrikaları gibi alanların yanı sıra, kamu kurumlarında da zemin cila işleri önemli oranda tercih edilmektedir.

Sert Zeminler İçin Cilalama ve Bakım Yöntemleri

Sert zeminler üzerinde bulunan yapışkan ve gevşek kirler önemli bir estetik rahatsızlığın yanında, aynı zamanda önemli bir hijyen riski de taşımaktadır. Ancak bu iki olumsuz durum kadar bir diğer olumsuzlukta, bu kirlerin zemine zarar verme olasılığının bulunmasıdır. Bu kir zeminin üzerinde bulunan trafiğe göre uzun ya da kısa vadeli süreler için ortaya çıkabilecek farklı zararlara olanak vermektedir. Bu zararları iki ayrı gruba ayıracak olursak, şu şekilde tasnif yapabiliriz;

1- Zemin üzerinde yer alan gevşek kirler, zemin üzerindeki trafiğe bağlı bir şekilde zeminin aşınma sürecini hızlandırmaktadır.

2- Zemin yüzeyinin sıvıyla temas etmesi durumunda zemine sızarak ya da zeminle reaksiyon göstererek zemin yüzeyinde ya da daha alt katmanlarda bozulmalara neden olması.

Zemin koruma uygulamalarının genel amaçları:

1- Her türlü sıvı çeşidinin zemin dokusuna sızmasını engellemek ve aşındırıcı etkilerini en az seviyeye indirmek.
2- Zeminin daha şık ve estetik görünüme kavuşmasını sağlamak
3- Zemin yüzeyinde kolay fark edilmeyecek gözeneklerin kapanmasını sağlayarak, bu gözeneklerde kir oluşumunu engelleyerek daha kolay temizlenmesini sağlamak.
4- Yüzey yapısını daha dayanıklı ve sert hale getirmek.

Zemin koruma uygulamalarına genel olarak baktığımızda ise, zemin üzerinde farklı bir koruma tabakası oluşturan uygulamalardan birisi olan polimer kaplamalar ve zemin üzerinde tabaka oluşturmadan reaksiyon göstererek zemin yüzeyini değiştiren kristalizasyon olarak ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz.

Polimer zemin cilası ve kaplaması

Zemin cilası ve kaplaması, akrilik ester, styrene ve akrilik asit gibi 3 farklı maddeden meydana gelmektedir. Styrene ve akrilik polimerler, aşağıda yer alan özelliklere sahiptir.

– Kırılması kolay esnek ve sert
– Kötü ve iyi kaplama özelliği
– Kolay ve zor sökülme
– Styrene ve akrilik polimerler

Styrene ve akrilik polimerleri kıyasladığımızda ise, birbirlerine karşı avantajlı ve dezavantajlı durumlarının olduğunu görebiliriz. İyi bir zemin kaplama, iyi bir zemin cila işleri ortaya çıkaracağı için çok önemli bir uygulamadır. Bu nedenle styrene ve akrilik polimerlerin en iyi şekilde bir araya getirilmesi gerekmektedir. Bu konuda Efor epoksi zemin kaplama olarak, son derece hassas davranmaktayız. İyi bir zemin kaplamanın, zemin cilası işleri içinde son derece önem arz ettiğini bilen uzman ekibimizle, öncelikli olarak zemin kaplama işini olması gereken kalitede titizlikle gerçekleştirmekteyiz.

Tutunabildiği tüm sert zeminlerde rahatlıkla uygulanan polimer kaplama, granit ve fayans gibi zeminlerin kendinden parlak olması nedeniyle bu zeminlerde tercih edilmemektedir. Linoleum, mermer, mozaik taş, vinil ve PVC gibi zeminlerde ise, daha iyi sonuçlar ortaya konulmaktadır.
Polimer cilalama, cilalama işi için özel bir şekilde üretilerek elde edilmiş olan ürünlerin, su ile seyretmeden zemine düzgün katmanlar şeklinde yayılıp kurumaya bırakılmak suretiyle uygulanmaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirmek için ise, özel olarak üretilmiş farklı aparatlar kullanılmaktadır.

Zemin cila işleri, aşağıdaki aşamalardan geçilerek uygulanmaktadır;

1- Zemin cila işinin yapılacağı alandaki taşınma imkanına sahip eşyalar, alandan taşınır. Taşınamayacak eşyalar ise, gerekli yerleri örtülerek muhafaza altına alınır. Daha sonra zeminin detaylı bir şekilde temizliği yapılarak, yapışkan ve gevşek kirlerden arındırılır. Daha önceden zemin cilalama işlemi yapışmışsa, eski cila artıkları temizlenir. Temizlenmenin titizlikle yapılması, yeni zemin cila işleri için oldukça önemlidir. Yıkama şeklinde temizlikte yapıldıktan sonra, zemin mutlaka iyi bir şekilde durulanmalıdır.

2- Temizlenen zemin, mutlaka kurumaya bırakılmalıdır.
3- Cilalama işlemi, en uzak noktadan başlayarak çıkışa doğru yapılmaktadır.
4- Zemine dökülen cila kurumadan, dengeli bir şekilde zemine yayılır.
5- Sonrasında uygulanan tüm işlemler sırayla tamamlandıktan sonra, zeminin kuruması için bekletilir. Kurumanın ardından, ideal koruma sağlanana kadar 2-3 kat daha cila uygulaması yapılır. Uygulama sonrasında yapılacak işlemlerin ardından, zemin cila işlemi tamamlanmış olur.

Zemin Cilalamanın Genel Faydaları

1- Zeminde çıplak gözle zor görülebilecek gözenekleri tıkayarak, kir birikimini önler. Böylelikle zemin cilalaması yapılmış yerlerin temizliği, daha iyi bir şekilde yapılabilir.
2- Tüm gözeneklerin kapanacağı gibi, kılcal çatlaklarda giderilir. Böylece zeminin sızdırmazlık özelliği en üst seviyeye çıkar.
3- Zemin, oldukça estetik bir görünüm kazanır.
4- Zeminin dekoratif özelliği varsa, bu özelliğin daha fazla ön plana çıkması sağlanır.

Zemin cila işleri, zeminin estetik bir görünüm elde etmesi ve hijyen konusunda daha fazla detaya inilmesi için oldukça önemli bir uygulamadır. Bu nedenle zemin cila işleri, uzman kişiler tarafından en ince ayrıntısına kadar dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Efor epoksi zemin kaplama olarak, zemin kaplama işlerinde gösterdiğimiz üst düzey hassasiyeti, zemin cila işleri içinde tereddütsüz göstermekteyiz.

Koşulsuz müşteri memnuniyetini ilke edinen Efor epoksi zemin kaplama, tüm zemin cilalama işlerinizde de çözüm ortağınız olarak yanınızda yer almaktan mutluluk duymaktadır. Tüm cilalama işleriniz için sunacağımız hizmetler hakkında daha detaylı bilgiler almak için, sitemiz üzerinde bulunan iletişim sekmesine tıklayarak iletişim kanallarımızdan herhangi birisi vasıtasıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.